Laksativi – da li već poznajete makrogol?

Špela Vidmar, mag. pharm.
Tegobe uzrokovane zatvorom mogu biti izrazito neprijatne i mogu uticati na kvalitet našeg života. Budući da mogu pogoditi i decu i odrasle, dobro je znati kako ublažiti tegobe i istovremeno sprečiti učestalost zatvora.
[Translate to Srpski:] Kaj so odvajala

Zatvor je hitan problem koji ne uzima u obzir starost, a njegova učestalost raste s godinama. Prevalencija zatvora među decom iznosi približno 9,5%1 i u mnogim slučajevima se nastavlja u pubertetu. 

Zatvor je češći kod odraslih, naročito nakon 65. godine2 jer se s ovim problemom susreće oko 20% odraslih širom sveta.2

Zašto se prevalencija zatvora povećava s godinama?

  • -    Nedovoljan unos tečnosti i vlakana.
  • -    Manja fizička aktivnost.
  • -    Istovremeno ili češće uzimanje lekova.
  • -    Anatomske nepravilnosti koje takođe mogu otežati pražnjenje creva.2
     

Zatvor je češći kod odraslih, naročito nakon 65. godine2 jer se s ovim problemom susreće oko 20% odraslih širom sveta.2

Koja pomoć postoji tokom zatvora?

Tegobe uzrokovane zatvorom pokušaćemo najpre rešiti bez upotrebe lekova. Za takav pristup je potrebno mnogo vremena, samodiscipline i volje pre nego što se vide prvi rezultati. Ova metoda lečenja zatvora se najčešće odnosi na promenu načina života jer uključuje promene u ponašanju, ishrani i fizičkoj aktivnosti, kao i trening odlaska na toalet.2

 

Pazite! Naglo povećanje unosa vlakana može imati i negativan efekat na osobu. Mogu se javiti bolovi u stomaku i nadutost pa zato posebnu pažnju treba posvetiti polaganom (5 g/dan), a ne naglom povećanju unosa vlakana.3

Poslednjih godina ljudi sve više odabiru druge načine rešavanja tegoba zbog zatvora kada mere bez lekova nisu uspešne ili ne daju brze rezultate.

Među najčešćim pristupima lečenju lekovima su svakako laksativi, od kojih je većina dostupna u apotekama bez recepta. 

Šta je laksativ i koje laksative poznajemo?4

Laksativ je supstanca koja ubrzava izlučivanje stolice iz organizma. Poznajemo više različitih vrsta laksativa koji na različite načine ublažavaju zatvor i tegobe koje on nosi.


1.    Omekšivači ili emolijentni laksativi
Pomažu pri pražnjenju stolice jer je omekšavaju i olakšavaju joj prolazak kroz čitavo crevo. U ovu grupu spadaju tečni parafin i natrijum dokusat.

2.    Kontaktni laksativi ili stimulansi 
Ova vrsta laksativa povećava pražnjenje i pokretljivost creva. Takođe smanjuje apsorpciju vode iz unutrašnjosti creva, tako da stolica ostaje mekana i lakše putuje organizmom. Nedostatak ovih laksativa je to što se telo navikne na njih. Među njih spadaju ricinusovo ulje, glicerol, bisakodil i drugi. 

3.    Laksativi koji povećavaju volumen crevnog sadržaja 
Nakon primene pomažu zadržavati tečnost u stolici te povećavaju masu i konsistenciju stolice. Primeri laksativa za povećanje volumena: dijetalna vlakna i metilceluloza (npr. laneno seme, pšenične mekinje).
Važno je prilikom njihove upotrebe popiti dovoljno vode kako bi laksativi postigli svoj efekat. Nedostatak vode može uzrokovati nadutost i opstrukciju creva.

4.    Osmotski laksativi
Laksativi iz ove grupe vežu za sebe vodu i na taj način omekšavaju stolicu i olakšavaju njeno izlučivanje. Prednost ove vrste laksativa je što se organizam ne navikne na njih. Među njih spadaju magnezijumovo mleko, laktuloza, sorbitol i polietilen glikol (PEG ili makrogol) i drugi. 

5.    Sredstva za klistiranje
Koriste se za ublažavanje zatvora i čišćenje debelog creva. Rastvori na bazi vode ili ulja ubrizgavaju se u crevo kroz rektum da bi se pomoglo ukloniti otpadne materije iz creva. Mogu se upotrebljavati sorbitol, glicerol, natrijum fosfat i drugi rastvori. 

6.    Ostali lekovi protiv zatvora

Osmotski laksativi iz ove grupe vežu za sebe vodu i na taj način omekšavaju stolicu i olakšavaju njeno izlučivanje. 

Kako među svim proizvodima u ponudi odabrati kvalitetan i efikasan laksativ?

1.    Preporučuje se kupovina laksativa u apotekama ili proverenim internet apotekama.
U apotekama rade stručnjaci koji vam savetuju odgovarajući proizvod za vaš problem, a proizvodi koji se prodaju u apotekama ujedno su i testirani. Na taj način znate da ćete odabrati siguran i efikasan laksativ koji će doprineti vašem zdravlju.

2.    Pri odabiru laksativa važno je uzeti onaj na koji se organizam ne navikne.
Dugotrajnom primenom nekih laksativa telo se na njih može naviknuti, pa pražnjenje creva bez njih više nije moguće. Zato preporučujemo primenu osmotskih laksativa na koje se organizam ne navikne, a mogu se koristiti više vremena. 

3.    Odaberite efikasan laksativ koji će vam pomoći u održavanju regulisanog rada creva.
Dokazano je da korisnici vrlo dobro podnose makrogol, sa manje nadutosti nego pri upotrebi drugih osmotskih laksativa, na primer laktuloze. 

 

Izvori

  1. Rajindrajith et al. Childhood constipation: Current status, challenges, and future perspectives. World J Clin Pediatr. 2022 Sep 9;11(5):385-404.
  2. Vazquez et al. Epidemiology and management of chronic constipation in elderly patients. Clin Interv Aging. 2015 Jun 2;10:919-30.
  3. Daniali et al. An overview of interventions for constipation in adults. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2020 Aug;14(8):721-32.
  4. www.whocc.no/atc_ddd_index/, 19.6.2023
  5. Lyseng-Williamson. Macrogol (polyethylene glycol) 4000 without electrolytes in the symptomatic treatment of chronic constipation: a profile of its use. Drugs Ther Perspect. 2018;34(7):300-10.
  6. mediately.co/si/atcs/A06/zdravila-proti-zaprtju

Odberite provereni kvalitet

back to top