Opušten pristup odvikavanju od pelena
Pročitali ste naš članak „Od pelene do WC-a – prvi koraci kod odvikavanja od pelena“ i shvatili da je vaš mališan spreman za odvikavanje od pelena. Juhuhu! Ali ovaj dugotrajni proces tek počinje.
Ima nekoliko metoda odvikavanja dece od pelena – od različitih metoda koje se fokusiraju na dete, preko brzih i „efikasnih“ metoda koje deluju za nekoliko sati ili dana do metoda koje morate započeti već kada se beba rodi.
Koji pristup ćete odabrati, zavisi samo od vas, ali u ovom članku ćemo se fokusirati na prvu metodu, tzv. pristup usmeren na dete ili „opušteni pristup“.
Opušteni pristup može se ukratko opisati kao nežan, ali strukturisan pristup koji se zasniva na nagradama i postepenom učenju.
Prema opuštenom pristupu deca u proseku nakon devet meseci nauče da koriste WC šolju ili nošu, što izaziva najmanje nesuglasica između deteta i roditelja.
1. Polako predstavite nošu detetu. Ako se odlučite za navikavanje na nošu, stavite je na pod u kupatilu ili dečijoj sobi. U kupatilu je dete može upotrebljavati zajedno sa vama, a u sobi će se osećati opuštenije.
2. Na nekoliko minuta stavite dete na nošu dok je obučeno. Ako je nemirno, nemojte se ljutiti na njega. Radije zajedno pročitajte bajku ili mu ispričajte priču dok se ne smiri. Ponavljajte to nedelju ili dve nedelje.
3. Sledećih nekoliko dana stavite dete bez pelena da sedi na noši posle obroka. Tada mu je želudac pun i šanse za pražnjenje creva su najveće. Ipak, nemojte da terate dete i ne zahtevajte da baš tada mora isprazniti creva. Najpre ga ostavite da udobno sedi na noši bez pelena.
4. Dete će biti sve više zainteresovano za sedenje na noši, pa sada možete da ga stavite na nju da sedi i kad je pelena puna ili treba da se promeni. Ponovite to nekoliko puta dnevno i pri tome objašnjavajte detetu da mokraća ili stolica spadaju u nošu i da zato to činite.
5. S vremenom ćete dete naviknuti na to da upotrebljava nošu ujutro čim se probudi, posle obroka i pre spavanja. Čak i ako ništa ne izađe napolje, pohvalite ga.
6. Dete je sada samopouzdanije kod upotrebe noše pa mu na kraće vreme možete skinuti pelenu i podstaknuti ga na samostalnu upotrebu noše. Ako zaboravi, nežno ga podsetite nekoliko puta tokom dana. Možda ćete morati da mu pomognete da se skine i obuče.
7. Sledećih nekoliko nedelja produžujte vreme bez pelena. Dete kod kuće treba da nosi gaćice, a kada ste napolju, a ne kod kuće, mogu vam poslužiti pelene gaćice ili obične pelene. Uvek nosite nošu sa sobom kad izlazite iz kuće.
8. Ako pelena ostane suva kada niste kod kuće, a kada ste kod kuće, dete samostalno koristi nošu, sledeći put kada idete napolje, možete ostaviti pelene kod kuće. Ali ipak pazite da dete može brzo doći do WC-a ili noše ako mu zatrebaju.
9. Kontrolisanja noćnih stolica uhvatite se tek kada dete bude potpuno nezavisno pri upotrebi noše preko dana.
WAYA savet – svaki put kada se vaše dete popiški ili pokaki u nošu, pohvalite ga ili nagradite. Ako se dogodi nezgoda, nemojte grditi dete niti se ljutiti. Očistite lokvicu i nežno podsetite dete da sledeći put upotrebi nošu.
Izazovi tokom odvikavanja od pelena
Odvikavanje od pelena od roditelja zahteva mnogo strpljenja i razumevanja. Pored nezgoda koje se mogu dogoditi postoje i drugi izazovi koji se mogu pojaviti tokom odvikavanja od pelena i na koje je dobro biti spreman.
Pražnjenje creva odmah posle upotrebe noše: ako se dete popiški ili pokaki odmah nakon sedenja na noši, to može biti znak da ne može da se opusti, da se boji ili još nije spremno za odvikavanje od pelena. Pokušajte ga opustiti čitanjem knjižica dok sedi na noši. Ako to nije dovoljno, pokušajte ponovo sa odvikavanjem za nekoliko nedelja.
Strah od upotrebe WC šolje: mala deca često se boje upotrebe WC šolje jer misle da će ih voda tokom ispiranja povući unutra ili da će pasti u šolju. U tom slučaju radije koristite nošu. Kada dete bude samopouzdano upotrebljavalo nošu, možete ga polako početi navikavati na WC šolju. Izbegavajte korišćenje nastavka za WC šolju ili dečije WC daske pošto su često nestabilne i produbljuju strahove.
Nekontrolisano isticanje mokraće: mnoga deca ne znaju kako kontrolisati svoj mehur dugo nakon što veliku potrebu obave na noši. Ne brinite. Nastavite hvaliti uspešne podvige, a uskoro će uslediti kontrola rada mehura.
Odbijanje upotrebe noše za veliku potrebu: čak do 20% dece ne želi kakiti na noši ili WC šolji. Razlozi su strah i teskoba, svađe sa roditeljima, teži karakter ili bolno pražnjenje creva usled zatvora. U početku za pražnjenje creva možete koristiti pelene, ali u blizini noše i nastavite sa opuštenim pristupom. Ako dete ima zatvor, najpre treba da rešite taj problem pa tek onda pristupite odvikavanju od pelena. Preporučujemo da pročitate ovaj članak.
Ljutnja prilikom povlačenja vode iz vodokotlića: mnoga deca svoju stolicu smatraju delom svog tela i izuzetno su ponosna na nju. To može dovesti do besa kod puštanja vode iz vodokotlića jer ne žele da njihovo dostignuće nestane. Odvojite vreme da objasnite svom detetu šta je stolica i zašto je potrebno ispiranje. Nagradite svako uspešno ispiranje u skladu sa tim.
WC šolju koriste samo kod kuće: deca često ne žele prazniti creva nigde drugde nego kod kuće. Drugi WC-i su im strani i mogu imati drugačiji način upotrebe koji im nije poznat ili ih plaši. Kod navikavanja na druge WC-e počnite sa poznatim ljudima (baka, prijatelji) i na početku ga uvek pratite.
Povratak na upotrebu pelena: u periodima stresa se često dešava da dete ponovo počne nositi pelene. Najčešće se to dešava kada se rode brat ili sestra jer žele skrenuti pažnju na sebe ili u vreme velikih porodičnih promena – selidbe, preseljenja iz kolevke u krevet, nove osobe koja brine o detetu ili smrti voljene osobe. Ostanite mirni i strpljivi te udovoljite želji deteta da nosi pelene. Pobrinite se i da provedete mnogo kvalitetnog vremena sa svojim detetom. Nakon nekoliko dana pokušajte skrenuti pažnju sa pelena i podstaknite dete da ponovo koristi nošu ili WC šolju.
Želimo vam mnogo sreće i što manje nezgoda!
Izvori:
- The Perils and Pitfalls of Potty Training, Valerie Kimball, MD
- Toilet Training, Beth A. Choby, MD, and Shefaa George, MD
- Toilet Training: Common Questions and Answers, Drew C. Baird, MD, and Michael Bybel, DO, Carl R. Darnall Army Medical Center, Fort Hood, Texas, Adam W. Kowalski, MD, Winn Army Community Hospital, Fort Stewart, Georgia
- nijz.si/wp-content/uploads/2022/07/predsolski_otroci_prirocnik_za_izvajalce_vzgoje_za_zdravje.pdf