Sezona rotavirusa je pred vratima!
Rotavirus je mali virus koji se razmnožava u ćelijama tankog creva. Kada se dovoljno razmnoži, ćelija odumre i brojni virusi se ponovo oslobađaju u crevo. Odumiranje ćelija crevnog zida sprečava varenje konzumirane hrane i apsorpciju vode.
Gastrointestinalni sistem se brže prazni zbog velikog volumena nesvarene hrane i vode. Rezultat su vodenaste i česte stolice, bolovi u stomaku, groznica i povraćanje (obično na samom početku infekcije). Povraćanje i proliv obično traju od 3 do 8 dana.
Povraćanje i proliv mogu da izazovu opasan gubitak tečnosti i elektrolita, odnosno dehidraciju, koja se manifestuje kao pojačana žeđ praćena suvim ispucalim usnama, plač sa malo suza ili bez suza, upale oči, bleda i hladna koža. Dete mokri manje nego obično, urin je tamnije boje i može da ima neprijatan miris. Dete je u početku razdražljivo, kasnije postaje bezvoljno, pospano i zbunjeno.
Najvažnije u ovakvim situacijama nadoknaditi izgubljenu tečnost, elektrolite, glukozu i uzimati efikasne probiotske kulture.
Što je dete manje, to je dehidracija opasnija – jedno od 70 dece završiće i na infuziji u bolnici. Ako dete ne pije vodu najbolje neophodno je uključiti mu rastvor za rehidraciju.
Tečnost treba davati u redovnim vremenskim razmacima i u manjim količinama. Ako dete povraća, sačekajte 20 do 30 minuta, a zatim nastavite sa davanjem tečnosti. Kod odojčadi nastavite sa dojenjem.
Rehidratacija je najvažnija mera kod proliva!
Obavezno posetiti lekara ako je u pitanju odojče do trećeg meseca starosti, dete sa težim hroničnim bolestima ili ako dete ima neprekidna povraćanja i često pražnjenje creva sa većim količinama stolice (više od 8 puta na dan).
Najbolja mera kako bi smo sprečili širenje virusa je dobra higijena. Virusi se nalaze u stolici bolesnog deteta i mogu brzo da se prenesu na drugu decu i odrasle osobe putem inficiranih ruku, igračaka, dodirivanjem inficiranih površina, putem hrane i vode.
Mlađa deca su najpodložnija infekcijama. Prva infekcija obično ima najteže simptome, a svaka naredna infekcija je blaža. Dete je zarazno sve vreme tokom trajanja simptoma i još tri dana posle prestanka simptoma. Iz tih razloga dete mora da ostane kod kuće kako ne bi zarazilo drugu decu u vrtiću ili školi. Ove infekcije se mogu sprečiti i ublažiti vakcinisanjem.
Kod dijareje se preporučuje uzimanje dokazano efikasnih probiotskih kultura koje smanjuju trajanje i intenzitet proliva.
Infekcija izazvana rotavirusom može da poremeti veoma krhku ravnotežu dečijeg gastrointestinalnog sistema. Čest proliv, uz virus, uništava i crevnu mikrofloru koja se do druge godine starosti još uvek razvija.
Dečijoj crevnoj mikroflori je nakon infekcije potrebno više vremena da se oporavi nego kod odraslih. Obnovu crevne mikroflore možete da ubrzate tako što se u ishranu što pre uvedetedokazano efikasne probiotske kulture, kao što su Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii.
Izvori:
- Raming R. J. Virol. Oct. 2004;78(19): 10213–10220
- Soriano-Gabarro M et al. Pediatr infect Dis J 2006;25(1):Suppl S7-S11
- Parashar et al. Emerg Infect Dis 2003;9(5):565–572